Znajdź nas na Facebooku

 

 

  • Optyk-NFZ
  • karta duzej rodziny

okulary korekcyjne vs wady wzroku

Wada wzroku jest niezdolnością oka do tworzenia prawidłowo zogniskowanego obrazu na centralnej części siatkówki lub na plamce żółtej. Objawami są oczywiście zaburzenia widzenia, ale – o czym być może nie każdy wie – przewlekłe bóle głowy.

Najczęstszymi wadami wzroku są krótkowzroczność oraz dalekowzroczność.

 

Krótkowzroczność – polega na tym, że oko skupiające promienie świetlne ogniskuje je przed siatkówką. Wrażenie wzrokowe krótkowidza jest nieostre, obraz zamazany. Źle widzi on obrazy znajdujące się w dalekiej odległości, natomiast dobrze widzi z bliska.

 

Dalekowzroczność – ogniskowanie obrazu następuje za siatkówką. Dalekowidz stosunkowo dobrze widzi z daleka, natomiast w przypadku bliższych obrazów – pojawiają się problemy.

 

Inne wady wzroku:

 

Astygmatyzm – tę wadę wzroku powoduje nieregularny kształt rogówki. Powstają dwa ogniska na siatkówce w przeciwieństwie do oka zdrowego, w którym obraz powstaje w jednym ognisku. Następstwem tej wady jest nieostre, zniekształcone widzenie, zmęczenie oczu, bóle głowy.

 

Zez – powstaje na wskutek osłabienia mięśni ocznych. Efektem tej wady jest zmiana kąta patrzenia jednego oka względem drugiego. Przy zezie zbieżnym oczy są skierowane do środka kąta patrzenia, a przy zezie rozbieżnym – na zewnątrz kąta patrzenia.

 

Zespół leniwego oka – jest osłabieniem zdolności widzenia w jednym oku. W wyniku tego jest wybieranie przez mózg obrazu z mocniejszego oka i jego dominacja w procesie widzenia. Różnice w widzeniu mogą być niewielkie, ale także bardzo duże.

 

Starczowzroczność – to skutek uboczny ogólnego starzenia się organizmu. Może pojawiać się już po 40. roku życia, a jej pogłębienie następuje zwykle między 60. a 65. rokiem życia. Osoby ze starczowzrocznością mają problemy z ostrym widzeniem przedmiotów znajdujących się blisko oczu.

 

Dla każdej z wymienionych powyżej wad, zakład optyczny Koczorowski dobierze odpowiednie okulary korekcyjne lub szkła korekcyjne. Zanim to nastąpi – jeśli Państwo sobie tego życzą – nasz specjalista wykona badanie wzroku.