Podstawowym i najważniejszym zadaniem okularów jest korygowanie wad wzroku. Jednak niebagatelne znaczenie ma także to, czy okulary korekcyjne zdobią naszą twarz, czy wręcz przeciwnie. Pamiętajmy, że okulary mogą nas w dużym stopniu zmienić – nadać inny charakter naszemu spojrzeniu, podkreślić którąś z części naszej twarzy, maskując inną, otoczyć nas aurą tajemniczości, uroku, bądź surowości.

Dzięki umiejętnie dobranym okularom, możemy wyrazić siebie – wedle uznania – możemy podkreślić swoje pogodne, luźne i żartobliwe usposobienie. Albo być może przeciwnie – z powagą i profesjonalizmem wyrażonymi przez nasze oprawki okularów, będzie nam bardziej do twarzy. Najważniejsze, żeby zarówno wybrane przez nas okulary korekcyjne, jak i np. okulary przeciwsłoneczne szły w parze z naszą osobowością. W tym na pewno trudnym wyborze, pomoże ktoś bliski, ale także dobry zakład optyczny, czy inaczej mówiąc „zaprzyjaźniony” optyk.

Rozmiar okularów musi być dobrany do wielkości twarzy. Ich kolor i materiał, a także ewentualne zdobienia, dopasowujemy zazwyczaj do wieku i po prostu upodobań.

Bardzo ważny przy doborze jest kształt twarzy. Najłatwiej jest osobom z twarzą owalną, do której pasuje większość rodzajów okularów. Osoby z twarzą trójkątną powinny wybierać okulary z prostą poziomą linią, z półpełnymi oprawkami. Twarz podłużna prosi się o oprawki lekko owalne, umiejscowione w połowie twarzy. Osoby z twarzą kwadratową najlepiej wyglądają w okularach wąskich, lekko zaokrąglonych z górną linią zlokalizowaną dość wysoko. Natomiast osoby z pulchną buzią powinny wybierać oprawki o prostokątnych, może nawet kanciastych kształtach.

Przy wyborze rodzaju i kształtu okularów pamiętajmy o ich przeznaczeniu – jeśli będziemy ich używać na co dzień, powinny być tak dobrane, by nie zakłócały komfortu patrzenia, natomiast okulary do czytania powinny być raczej duże, by nie zawężały pola widzenia.