„Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz…”

Słowa tej popularnej fraszki, w rzeczywistości fraszką nie są. Swoje zdrowie najczęściej doceniamy dopiero wówczas, gdy coś w naszym organizmie zaczyna szwankować. A już wzrok, widzenie, traktujemy jako coś oczywistego, normalnego i nie zastanawiamy się nad szkodliwością niektórych nawyków, którymi obciążamy nasze oczy. Pamiętajmy o tym, że oko ma zdolność regeneracji i nabierania kondycji – wykonując odpowiednie ćwiczenia oraz unikając złych przyzwyczajeń możemy sprawić, że każde badanie wzroku, jakie przeprowadzimy u okulisty, będzie miało dobre wyniki. Dobry optyk często może nam pomóc, ale przede wszystkim sami musimy dbać o oczy.

Niestety często nie jesteśmy świadomi stopniowego pogarszania się naszego wzroku. Dlatego ważna jest profilaktyka. Nawet osoby, które już posiadają jakąś wadę wzroku, mogą poprzez odpowiedni trening, poprawić ten stan rzeczy.

Okulary korekcyjne umożliwiają nam wykonywanie różnych czynności wymagających dobrego i ostrego widzenia, ale nie poprawiają nam wzroku. Oto kilka propozycji ćwiczeń dzięki którym poprawi się kondycja naszych oczu:

– w pracy przy komputerze, co jakiś czas odwracaj wzrok od komputera i skupiaj go na jakimś odległym punkcie;

– zamykając i otwierając oczy, kolistymi ruchami delikatnie masuj powieki;

– trzymając głowę nieruchomo wyobraź sobie jakąś większą ilość ruchomych przedmiotów i podążaj za nimi wzrokiem;

– obrysowuj wzrokiem kształty jakichś przedmiotów koło siebie – tak, by nie skupiać wzroku na jednym punkcie.