Komputer to narzędzie, które ma szerokie zastosowanie w życiu codziennym. W mechanice pojazdowej, w pracy księgowej, w medycynie i wielu jeszcze innych dziedzinach jest wprost nieocenioną pomocą. W branży okulistyczno-optycznej popularne stało się hasło „Darmowe badanie komputerowe oczu”. Przyciąga ono Klientów jak magnes, ale sprawa jest nieco skomplikowana. Przyzwyczailiśmy się, że komputer wykonuje za nas wiele czynności. W okulistyce trzeba być niezwykle ostrożnym, podejmując decyzję o doborze szkieł na podstawie samego badania komputerowego. Dlaczego? Sedno sprawy tkwi w tym, że komputer jest jedynie pomocą, a nie ostatecznym weryfikatorem wady.
Czym jest komputerowe badanie wzroku?
Komputerowe badanie wzroku jest wykonywane za pomocą komputera – urządzenia zwanego refraktometrem automatycznym. Przy jego pomocy można zbadać ostrość wzroku. Urządzenie dokonuje pomiarów krzywizny rogówki i soczewki oka poprzez wpuszczenie do niego wiązki zupełnie nieszkodliwych promieni podczerwonych. Badanie to jest bezbolesne i trwa zaledwie kilkanaście sekund. Pacjent patrzy przez mały otwór w refraktometrze na oddalony przedmiot. Pomiar wykonuje się dla każdego oka oddzielnie. Urządzenie podaje wynik określający przybliżoną wartość korekcji optycznej.
Diagnoza komputerowa to jedynie sugestia. Nie wolno traktować jej wyników jako jedynie słusznych i właściwych. Badanie wzroku wymaga czynnego udziału pacjenta. W przypadku, gdy wykonujemy badanie komputerowe, pacjent nie wyraża swojej opinii, jest to bowiem badanie przedmiotowe. Zawsze, po jego wykonaniu należy skonsultować z okulistą proponowaną komputerowo moc soczewek. Dobór właściwej korekcji okularowej nie może być oparty jedynie o wyniki analizy autorefraktometru. Weryfikacja sugerowanej po badaniu komputerowym mocy szkieł jest niezbędna. Pacjent powinien wyrazić opinię na temat subiektywnych odczuć w proponowanej mocy soczewek.
Jak widać, badanie komputerowe oka to właściwie część składowa całościowego, profesjonalnego badania wzroku. Nie daje ono stuprocentowej pewności, że otrzymany wynik zapewni komfortowe widzenie, właściwie korygujące refrakcje. W dużej mierze jednak, przyczynia się do przyspieszenia diagnozy i ułatwia dobór mocy soczewek okularowych.
Kto może przeprowadzać badanie komputerowe wzroku?
Badanie na autorefraktometrze może wykonać okulista bądź optometrysta – wyspecjalizowany w dziedzinie refrakcji optyk. Kraków to miasto szczególnie przyjazne osobom z wadami wzroku. Znajdą tu Państwo wysoce wykwalifikowanych specjalistów okulistyki, a Optyk Koczorowski dzięki wysokiemu standardowi obsługi pomoże odnaleźć właściwe okulary.