Jakie wybrać soczewki okularowe?

Szkła okularowe, a w terminologii optycznej – soczewki okularowe to specjalistyczne krążki posiadające moc optyczną korygującą wady refrakcji oka (wady wzroku). Ich zadaniem jest poprawienie komfortu widzenia.

W salonach Optyk Koczorowski otrzymają Państwo specjalistyczną informację oraz poradę na temat rodzajów szkieł okularowych. Poniżej prezentujemy krótkie vademecum, które pozwoli dokonać wstępnego wyboru odpowiedniej do potrzeb soczewki okularowej.

Podział soczewek okularowych ze względu na materiał

Soczewka okularowa może być wykonana z różnych materiałów. Postęp technologiczny pozwolił na skonstruowanie następujących rodzajów soczewek okularowych:

  • szklane (mineralne) – najstarsze soczewki okularowe; dobra przejrzystość; trudne o obróbce (nadają się tylko do opraw pełnych); duży ciężar właściwy;
  • plastikowe (organiczne) – podwyższona wytrzymałość na stłuczenia; niższy ciężar właściwy; nadają się do opraw okularowych pełnych i żyłkowych; wysoka jakość przejrzystości; możliwość nakładaniu powłok uszlachetniających;
  • poliwęglanowe – nowoczesne; bardzo lekkie i cienkie; duża wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne; polecane osobom, których okulary są narażone na uderzenia – sportowcy, dzieci.

Podział soczewek okularowych ze względu konstrukcję soczewki

Sferyczne soczewki okularowe – stanowią wycinek sfery, co powoduje, że przy krawędziach oprawy pojawiają się zniekształcenia i rozmazania obrazu. W przypadku soczewek dodatnich, powodują wrażenie powiększenia oczu. Odwrotny efekt nadają sferyczne szkła minusowe – pomniejszenie oczu. Sferyczna konstrukcja soczewki to najprostsza i najłatwiejsza technologicznie do wykonania soczewka okularowa.

Asferyczne soczewki okularowe – polecane astygmatykom i osobom o większej korekcji sferycznej. Są cieńsze niż soczewki sferyczne, dzięki czemu nadają większy walor estetyczny całym okularom. Nie powodują tak znaczących powiększeń lub pomniejszeń obrazu oraz zniekształceń, pojawiających się w soczewkach sferycznych. Zapewniają wierne odwzorowanie obrazu i szersze pole widzenia. Nie zniekształcają wielkości oka, widzianej przez okulary.

Soczewki okularowe dodatnie i ujemne

  • soczewki dodatnie tzw. skupiające służą do korekcji nadwzroczności.
  • soczewki ujemne tzw. rozpraszające korygują krótkowzroczność.

O właściwym doborze soczewek dodatnich lub ujemnych decyduje badanie okulistyczne, które wykrywa daną wadę wzroku.

Inne rodzaje soczewek

Soczewki okularowe progresywne – konstrukcja o płynnej zmianie mocy pozwala wykorzystywać je zarówno do bliży jak i do dali. Chętnie korzystają z nich osoby, które chcą zastąpić okulary do czytania i okulary „do chodzenia” jedną, uniwersalną parą okularów.

Soczewki o dużej krzywiźnie bazowej – soczewki o dużych średnicach i dużej krzywiźnie. Są konstruowane szczególnie do opraw przeciwsłonecznych i sportowych.

W salonach Optyk Koczorowski otrzymasz profesjonalną pomoc w wyborze odpowiedniej do Twoich potrzeb soczewki okularowej.